Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
9

GÖRÜNTÜLEME
14

İNDİRME
9

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
ETIMOLOJI NEDIR - NE DEĞILDIR VE ISIMDEN ISIM YAPAN +AY /+EY EKI ÜZERINE

2012 - Osman Fikri SERTKAYA - https://doi.org/10.1501/Trkol_0000000235

Özet:Etymology terminology which takes the meaning of origin science, origin knowledge has taken from the word etimo (object) + logos. The words of a language which are the parts of vocabulary, the originality of the foreign words used in languages, if the word added into Turkish language, more care and more attention should be given while working on the etymology of the word. In this work, the answer of this question ‘How the etymology should be done in Old Turkish and Turkish of Turkey?’ has been tried and the matter has been discussed to the individual who worked on etymology. To make noun from noun appendix +ay/+ey has been discussed, by using this method of creating examples from old, middle and new age of Turkish language (yokay, tolay, iley, ögey, kusey, güney, aday, uzay, etc.) has been given place and on the relating words etymological explanation has been done. An addition to this by joining the first syllable of tow words (Eray Ercan +Aygün etc), by joining two nouns occurrence of words (Atalay, at+al+ay), by using ay nouns (Serenay, Günay etc.) and by the usage of rime at the end of the nouns ( Özay, Sunay etc.) are also indicated

Anahtar Kelime:etymology, derivation, making noun from nouns appendix+ay/ +ey

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.