Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI 3
GÖRÜNTÜLEME 12
İNDİRME 7
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
Üni̇versi̇te Öğrenci̇leri̇nde Akilli Telefon Kullanimi ve Baş Ağrisi İli̇şki̇si̇
Yazar:  
Yıl:  
2018
Özet:

Aim: Today, in the light of technological developments, smartphones have become indispensable parts of everyday life, and exposure to long-term digital screen light can cause an increase in headache prevalence. The purpose of the current study is to determine the relationship between smartphone use and headache in university students. Methods: The sample of the research consists of 200 university students (96 female, 104 male) educating in different departments. Participants assessed with the Smart Phone Addiction Scale and questionnaire -created by researchers as a result of participant literature review- including sociodemographic data form, variables related to headache, smart phone usage variables. Results : The average age and average score of Smart Phone Addiction Scale of participants were 21.7 ±2.7 years, 29.2 ±11.2 respectively. Smartphone addiction scale scores according to sex were statistically significantly higher in women than in men (p = 0.03). Smartphone addiction rates were 33.7% for males and 41.7% for females. Headache severity was 4.7 point in the students who were addicted to smartphones and non- addicted were 4.2 point, but this difference was not statistically significant (p=0.154). There were no statistically significant difference in headache duration and frequency between the groups with and without smartphone addiction (p˃0.05). Conclusion: The participants in current study had higher scores on the Smart Phone Addiction Scale than previous studies. It has been detected that; among the university students, the scores of the Smart Phone Addiction Scale were higher in women than in men and smartphone addiction has no statistically significant effect on severity, duration and frequency of headache. 

Anahtar Kelimeler:

Akıllı Telefon Bağımlılığı; Baş Ağrısı; Üniversite Öğrencileri

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler