Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI 1
GÖRÜNTÜLEME 5
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesindeki Akademisyen ve İdari Personelin Çalışma Ortamı Ergonomisinin Değerlendirilmesi
Yazar:  
Yıl:  
2014
Özet:

Purpose: The aim of study was evaluation of compatibility of work environment of academicians and staff members working at the Istanbul University Faculty of Health Sciences to ergonomic work principles. Methods: 58 people whose mean age 40.6±11.1year and that are working at the Faculty of Health Sciences as academician or staff were included in our study. Height of table and seat, distance between the table-arm support of seat, distance between eyes-computer screen and measurements of computer screen were recorded. Postures of participants are photographed voluntarily. Additionally; age, worked year, duration spend on computer during the day and appearance of musculoskeletal pain were investigated. Results: 17 of participants were lecturer, 7 of them were prelector, 15 of them were researchers and 19 of them were officers. The measurements of mean duration of working time, height of tables, height of seats, distance between the table-arm support, distance between eyes-computer screen, and mean of screen width/ height of computers were respectively 17.34±6.23 years, 75.5±1.9cm,47.7±4.6cm,7.7±3.8cm,was 61.6±9.3cm, and 41.5± 4.4/ 25.3±2.8cm.Mean duration spend on computer was calculated as 5.2±1.6 hours/day. Numbers of painful body parts were founded as 0.6±0.9.Most painful regions were sequentially neck, upper back and shoulders. Conclusion: According to literature ideal measurements for table was 68-72cm, for adjustable seat was 38-51cm,for eyes-computer screen was 60-90cm. Finally our results differ from standardized values. Therefore, most of participants had musculoskeletal pain. Due to limitation of work place and bulk purchase of office equipment’s, ergonomic principles are disregarded. We want to assert that notifications about standardized values during purchase may enable people to work in more ergonomic environment

Anahtar Kelimeler:

Ağrı, ergonomi, postür

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler