Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI 1
GÖRÜNTÜLEME 91
İNDİRME 39
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
İkna Edici İletişimde Siyasal Mesaj Tasarımı: 43. Muhtarlar Konuşması Örneği
Yazar:  
Yıl:  
2018
Kurum:  
::Kübra GÜRAN YİĞİTBAŞI"]
Özet:

Siyasal mesajların ana hedefi, mesajın alıcısı olduğu düşünülen, genellikle seçmen kimliğine sahip birey ve grupları ikna etmektir. Bu hedefe ulaşmak siyasal davranışın temel motivasyon kaynağıdır. Bu nedenle siyasal iletişim çalışmalarında gerek kuramsal açıdan, gerek de uygulamayla ilişkili olarak ikna konusu oldukça yoğun araştırmalara konu olmuştur. Buradan hareketle, çalışmada ikna edici siyasal mesajların seçmen kitlesini nasıl ikna ettiği ele alınmıştır. Çalışmada Motivasyonel İkna Kuramları’ndan biri olan Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi Kuramı üzerinde durularak, söz konusu kuramın ikna edici mesajlar ekseninde Türk siyasal hayatında örneklenmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede önce ikna kavramı hakkında; daha sonra da motivasyonel ikna kuramları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın devamında araştırmanın temel dayanağı olan Motivasyonel İkna Kuramları’ndan bir olan Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi Kuramı detaylı olarak incelenmiştir. Son olarak Cumhurbaşkanı’nın 43. Muhtarlar Konuşması örneklem alınarak, ikna edici mesajlar ekseninde analiz edilmiştir. Sonuç olarak konuşmada, Maslow’un kuramındaki tüm basamak ve aşamalara sırasıyla gönderme yapıldığı, ikna edici bir unsur olarak muhtarların farklı ihtiyaçlarına farklı konularla seslenildiği belirlenmiştir.

Anahtar Kelimeler:

İkna, siyasal mesaj, motivasyonel ikna kuramları

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler