Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
An Approach For Color Measurement Of Irradiated Fresh Cilantro
2022
Dergi:  
Gazi University Journal of Science Part A: Engineering and Innovation
Yazar:  
Özet:

Food irradiation is widely accepted as a proven and effective postharvest treatment to reduce the bacterial contamination, extend the shelf life and maintain the food quality. Spices and herbs are the most commonly irradiated commercial products. Low dose irradiation causes no adverse effects on the visual quality of fresh herbs and spices. The appearance and color of food influence the consumer’s product choice. Numerous studies are performed on the use of computer vision and image processing for the color evaluation in the food industry. In the present study, fresh cilantro was chosen as a model to estimate the change in the color parameters of gamma irradiated fresh cilantro leaves. Image analysis method was proposed as an alternative to conventional colorimeters for color measurement of irradiated fresh herbs and spices.

Anahtar Kelimeler:

2022
Yazar:  
0
2022
Yazar:  
Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
Gazi University Journal of Science Part A: Engineering and Innovation

Alan :   Mühendislik

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 75
Atıf : 2
2022 Impact/Etki : 0.19
Gazi University Journal of Science Part A: Engineering and Innovation