Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 İndirme 2
Radiochemical Procedure For Measurement Specific Activities Of Uranium Isotopes In Asphaltite Bioleaching Liquor By Alpha-particle Spectrometry
2022
Dergi:  
Gazi University Journal of Science Part A: Engineering and Innovation
Yazar:  
Özet:

An analytical procedure for the alpha-source preparation is investigated in the study to determine uranium radioisotopes specific activities in the bioleaching liquor leach from asphaltite samples taken from the Silopi region in Türkiye. The purpose is to develop a new radiochemical method that can provide the alpha-particle spectrometry requirements. The proposed analytical procedure includes sample preparation, radiochemical purification of uranium from bioleaching liquor, alpha-source preparation on a substrate and alpha-particle spectrometric analysis of isolated uranium. The method is valid for availability using the z-test, relative bias, and relative uncertainty outlier tests. The results show that the proposed analytical procedure is successfully implemented for measuring the activity concentration of uranium with high accuracy and precision in the bioleaching liquor.

Anahtar Kelimeler:

2022
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler