Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
5

İNDİRME
6

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
SMALLHOLDER FARMING AND FOOD SOVEREIGNTY IN UGANDA: AN IN-DEPTH ANALYSIS OF POLICY VIS-A-VIS FARMERS’ REALITIES

2017 - JD Busingye -

Özet:This article unpacks the reasons why smallholder farmers who grow food for a living are continuously but unsuccessfully struggling to feed their families. Drawing on qualitative research carried out from 2007 to 2008 with Ugandan smallholder farmers, the author demonstrates that while governments and similar institutions are concentrating on promoting modernisation of agriculture, smallholder farmers’ efforts are concentrated on food sovereignty. This paper argues that there is a disjuncture between theory, policy and farmers’ practices and experiences which have aggravated food insecurity of smallholder farmers. Based on the findings, this study concludes that for smallholder farmers to successfully provide food, theory and practice will have to draw their assumptions from smallholders especially regarding food sovereignty.

Anahtar Kelime:Smallholder farming, food security, poverty, livelihoods, land tenure, food accessibility, food sovereignty.

Bu Yayına Atıf Yapanlar