Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
37

İNDİRME
33

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
GERMINATION, GROWTH AND BIOMASS ACCUMULATION AS INFLUENCED BY SEED SIZE IN MESUA FERREA L.

2003 - A. ARUNACHALAM,M.L. KHAN,N. D. SINGH -

Özet:Mesua ferrea L. was evaluated for its germination, seedling growth and biomass across four seed size classes. The production of two- and three-seeded fruits was high. The viability of the seeds was 58-81%. Germination was positively correlated with seed weight. Heavier seeds showed early and rapid germination. The contribution of leaves to total biomass yield was 27-60 % in 1-month old seedlings. Carbon content was also related with plant length and weight in the seedlings. The study concludes that the variations in seed size have a substantial influence on growth and biomass accumulation in Mesua ferrea. Such variation also helps in the physiology and regeneration of the tree species.

Anahtar Kelime:Biomass, Germination, Mesua ferrea, Seed weight, Tropical rain forest

Bu Yayına Atıf Yapanlar