Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
50

İNDİRME
39

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
KUŞ İĞDESI MEYVESININ FIZIKO-MEKANIK, RENK VE KIMYASAL ÖZELLIKLERI

2018 - Gülcan ŞAHİN,Ebubekir ALTUNTAŞ -

Özet:Bu çalışmada, iğde meyvesinin fiziko-mekanik özellikleri, renk ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. İğde meyvesinin fiziko-mekanik özellikleri içerisinde boyut özellikleri, geometrik ortalama çap, küresellik, yüzey alanı, sürtünme özellikleri, meyvelerin sıkıştırma ve delme testleri yanında renk özellikleri ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Meyve ve çekirdek ağırlıkları ortalama olarak 2.02 g ve 0.43 g olarak bulunurken; statik sürtünme katsayısı değerleri; galvaniz sac, kontrplak, cam ve PVC yüzeyler için sırasıyla; 0.335, 0.342, 0.336 ve 0.319 olarak belirlenmiştir. Meyvelerin delme ve sıkıştırma testleri X, Y ve Z eksenleri boyunca yapılmış olup,yüksek sıkıştırma ve delme kuvveti değerleri X ekseni boyuncadüşük Y ekseni boyunca elde edilmiştir. İğde meyvelerinin renk karakteristikleri olan L*, a*, b* değerleri meyve kabuk yüzeyi için sırasıyla 34.19, 20.01 ve 9.34; meyve eti için sırasıyla 65.73, 7.16 ve 15.50 olarak bulunurken, meyve çekirdeği L*, a*, b* değerleri ise sırasıyla 36.81, 5.10 ve 3.63 olarak belirlenmiştir. Kimyasal özellikler olarak pH, titre edilebilir asitlik ve suda çözünebilir kuru madde miktarı sırasıyla 4.80, 0.93, 1.53 olarak bulunmuştur. İğde meyvesinin hasat sonrası teknolojilerinde ilgili makine ve sistemlerin tasarımı için fiziko-mekanik özellikleri, renk ve kimyasal özelliklerinin dikkate alınması gereklidir.

Anahtar Kelime:İğde, renk, kimyasal

Bu Yayına Atıf Yapanlar