Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
1

GÖRÜNTÜLEME
10

İNDİRME
12

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
SOME SHRUB AND TREE TAXA IN THE GRASSLAND-PASTURE AND NATURAL VEGETATION OF TURKEY

2017 - Mehmet Başbağ,Erdal ÇAÇAN,Mehmet Salih SAYAR,Halil KARAN - https://doi.org/10.23884/mejs.2017.3.2.06

Özet:Some shrub and tree taxa identified by different researchers in the meadow-pasture and natural vegetation of Turkey have been summarized in paper. Total 108 genus and 227 taxa were identified from 49 plant families. Although the vast majority of these taxa (165 taxa-72.7%) had shrub formation and the numbers of taxa in tree formation was only 27 taxa (11.9%). The other 35 plant taxa (15.4%) had a transitional formation between shrub and tree formations. When plants were ordered in terms of family, genus and taxa; Rosaceae was the first number family in 14 genus and 38 taxa (16.7%), Leguminosae in 12 genus and 35 taxa (15.9%), and Labiatae family in 11 genus and 25 taxa (11.0%) followed it. Even though the most taxa possessing families for shrub formation were Leguminosae (36 taxa), Labiatae (25 taxa) and Rosacea (21 taxa), for tree formation the ranking was as Fagaceae (5 taxa), Anacardiaceae (3 taxa), Ericaceae, Cupressaceae and Moraceae (2 taxa). Fagaceae (5 taxa), Anacardiaceae (3 taxa), Ericaceae, Cupressaceae ve Moraceae (2 taxa) families respectively had the most taxa belonging to transitional formation between shrub and tree formations. The results showed that the Kermes oak (Quercus coccifera) (in 11 studies), Black shrub (Paliurus spina-christi) (in 9 studies) and Murt shrub (Myrtus communis) (in 7 studies) were the most cited and frequently encountered shrub taxa by researchers in Turkey. Additionally, among the taxa were identified seven taxa as "endemic" and five taxa as “rare”plants.

Anahtar Kelime:Grassland,pasture,shrub,tree,taxa

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız Kampüs Dışı Erişim için buraya tıklayarak kurumsal E-Mail adresinizi girebilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresinize gelen kod ile Sobiad'a kurum dışından giriş yapabilirsiniz.