Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
18

İNDİRME
15

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
SOME CHEMICAL PROPERTIES OF INFRARED DRIED NEEM FRUIT IN TURKEY

2019 - Tunahan Erdem - https://doi.org/10.24925/turjaf.v7i7.958-962.2219

Özet:In Turkey, the Rosary (Neem) tree, known as the Melia azedarach L. is a type of evergreen plant. In the world, four different species of tree grows native in India, Burma, Pakistan, South Asia, and Australia. In our country, the Neem tree (Melia azedarach L.) grows naturally in tropical zones with light yellow fruit and green leaves. Fruits can reach maturity in September-October morphologically. Neem oil from fruits and powder from fruits and leaves are the main products which are traded in abroad as organic substances. In this study, neem fruit was investigated to obtain the neem oil from Melia azedarach L. in details such as moisture content (MC), drying rate (DR), moisture ratio (MR), Azadirachtin amount (AZ) and macro and microelement parameters. The fruits were collected from locally Turkey and de moisturized in the greenhouse for one week than dried in Infrared cabinet dryer to obtain the neem oil. The Azadirachtin amount results were found 46.1; 45.4; 48.4 (mg/g) through three replications.

Anahtar Kelime:Azadirachtin, Drying, Neem Fruit, Herbicide, Organic Fertilizer

Bu Yayına Atıf Yapanlar