Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
ATIF SAYISI
2

GÖRÜNTÜLEME
28

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
IMIDACLOPRID’IN BAL ARILARININ (APIS MELLIFERA ANATOLIACA VE APIS MELLIFERA CAUCASICA) VÜCUT FONKSIYONLARI ÜZERINE ETKISININ ARAŞTIRILMASI

2018 - Ahmed Karahan,Abdurrahman Gül,Mehmet Ali Kutlu,İsmail Karaca -

Özet:Bal arıları insanlar için bal, polen, propolis, arı sütü gibi değerli ürünleri üretmenin yanı sıra, doğada tozlaşma görevini de yapmaktadır. Son yıllarda bal arısı ve tozlayıcıların azalması, dünyada büyük kaygılara neden olmuştur. Kültür bitkilerinin nektar ve polenlerindeki neonikotinoid insektisit kalıntıları, bal arılarının azalmasında da önemli roller oynamaktadır. Çalışmada, tarımsal alanlarda yaygın olarak kullanılan imidacloprid’in 20 ml /100 L saf su dozu ile bu dozdan  %50 oranında seyreltilerek hazırlanan 6 ayrı dozu (20, 10, 5, 2.5, 1.25, 0.625 ml /100 L saf su) Anadolu arısı ile Kafkas arısının (Apis mellifera anatoliaca ve Apis mellifera caucasica) ) vücut fonksiyonları üzerine etkisi araştırılmıştır. Imidacloprid’in tarımsal alanlarda yaygın olarak kullanılan 20 ml /100 L su dozu ile beslenen arıların vücut motor hareketlerinin durduğu, doz miktarı azaldıkça arıların vücut motor hareketlerininde arttığı görülmüştür.  Bu durumun, Imidacloprid’in hem bal arıları hem de bal üretimi üzerine olumsuz yönde etki ettiği kararına varılmıştır.

Anahtar Kelime:Apis mellifera, imidacloprid

Bu Yayına Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız Kampüs Dışı Erişim için buraya tıklayarak kurumsal E-Mail adresinizi girebilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresinize gelen kod ile Sobiad'a kurum dışından giriş yapabilirsiniz.