Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
48

İNDİRME
21

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
FARKLI NACL VE JASMONIK ASIT KONSANTRASYONLARININ YEM BEZELYESINDE (PISUM ARVENSE) BITKI GELIŞIMINE ETKISI

2019 - Özlem ÖNAL AŞCI,Aylin ERİŞ - https://doi.org/10.29278/azd.593818

Özet:Bu çalışma, yem bezelyesi (Pisum arvense)’nin Gölyazı çeşidinde farklı tuz ve jasmonik asit konsantrasyonlarının bitki gelişimi üzerine etkisini belirlemek amacıyla sera koşullarında saksıda yapılmıştır. Bitkilere 4 farklı tuz konsantrasyonu (0, 25, 50, 75 mM NaCl) ve 3 farklı jasmonik asit (JA) konsantrasyonu (0, 50, 100 µM JA) uygulanmıştır. Fidelerde 4. gerçek yapraklar çıktığında JA yapraktan uygulanmıştır. JA uygulamasından 3 gün sonra saksılara tuz ilave edilmiştir. Araştırmada bitki boyu, kök uzunluğu, yaprakçık sayısı, toprak üstü yaş ve kuru ağırlık, kök yaş ve kuru ağırlık, toplam klorofil miktarı, yaprağın oransal su içeriği, prolin miktarı, membran zararlanması, Na oranı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda hem bitki boyunun hem de toprak üstü yaş ağırlığın 75 mM NaCl uygulamasında önemli düzeyde azaldığı belirlenmiştir. Hem tuz hem de JA uygulaması bitkide yaprakçık sayısını azaltmıştır. En yüksek kök yaş ve kuru ağırlığı ise 50 µM JA ve 25 mM NaCl’ün birlikte uygulandığı bitkilerde belirlenmiştir. Çalışmada incelenen diğer özelliklerin ise tuz ve JA uygulamasından etkilenmediği belirlenmiştir. 

Anahtar Kelime:Bezelye, jasmonik asit, stres, tuz

Bu Yayına Atıf Yapanlar