Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
48

İNDİRME
18

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
THE EFFECT OF ELECTRODE TYPE ON ENERGY EFFICIENCY IN MICROBIAL FUEL CELLS USING VGB+ RECOMBINANT ENTEROBACTER AEROGENES

2019 - Ayşe Şebnem ERENLER -

Özet:Bu çalışma kapsamında önemli bir proton üreten bakteri türü olan E. aerogenes kullanılarak mikrobiyal yakıt hücreleri tasarımı gerçekleştirilerek enerji verimlilikleri belirlenmiştir. Bu yakıt hücrelerinin tasarımında proton geçirgen membrane olarak nafyon membran tercih edilmiştir. Anot bölmesi medyatörü metilen mavisi olarak tercih edilirken katot bölmesinde Potasyum ferrisiyanid kullanılmıştır. Çalışma kapsamında E. aerogenes kullanılarak hazırlanan yakıt pillerinin optimizasyonu ve enerji verimliliği üzerine elektrot türünün etkinliği belirlenmiştir. Elektrot türü olarak grafit, alaşım ve bakır elektrotlar kullanılarak kıyaslamalı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. bakır elektrotla yapılan denemedeyüksek voltaj değeri 0.23 V, kompozit elektrotda 0.38 V, karbon elektrotta ise 0.52 V olarak okunmuştur. En yüksek voltaj miktarını veren elektrotun karbon elektrot olduğu saptanıştır. Ayrıca hazırlanan mikrobiyal yakıt pilinin, besiyeri, pH ve mikroorganizma inkübasyon süre optimizasyonları gerçekleştirilmiştir.

Anahtar Kelime:Yakıt pili, Mikrobiyal yakıt pili, Enterobacter aerogenes, vitreoscilla hemoglobin

Bu Yayına Atıf Yapanlar