Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
54

İNDİRME
18

SESLİ DİNLEME
2
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
MENEMEN KOŞULLARINDA PAMUK YETIŞTIRICILIĞINDE UYGULANAN FARKLI TOPRAK İŞLEME YÖNTEMLERININ ENERJI VERIMLILIĞI VE KULLANIM ETKINLIĞININ BELIRLENMESI

2019 - Tuncay TOPDEMİR,Mustafa Bülent COŞKUN - https://doi.org/10.25308/aduziraat.439650

Özet:Bu çalışmada pamuk üretiminde farklı toprak işleme yöntemlerinin uygulandığı parsellerin enerji ve maliyet analizleri üzerine araştırma yapılarak, üretimdeki girdilerin birim alan başına enerji eşdeğerleri, elde edilen ürünün enerji verimliliği, toplam maliyet ve kar değerleri hesaplanmıştır. Araştırmada kullanılan veriler, dört farklı yöntemde 3 tekerrürlü olarak yürütülen deneme parsellerinden elde edilmiştir. Çalışmadayüksek enerji girdisi geleneksel toprak işleme yönteminde,düşük enerji girdisi ise doğrudan ekim yönteminde gerçekleşmiştir. Enerji çıktıları incelendiğinde iseyüksek enerji çıktısı veriminyüksek olduğu geleneksel toprak işlemededüşük enerji çıktısı da verimindüşük olduğu doğrudan ekim yönteminde gerçekleşmiştir. En yüksek enerji oranı 4.38 ile geleneksel toprak işleme konusunda, sonra sırasıyla 3.99 ile azaltılmış toprak işleme 2 konusunda, 3.93 ile doğrudan ekimde gerçekleşmiştir. En düşük enerji oranı ise 3.72 ile azaltılmış toprak işleme 1 konusunda hesaplanmıştır. 

Anahtar Kelime:enerji girdi-çıktı analizi, pamuk üretimi, maliyet analizi

Bu Yayına Atıf Yapanlar