Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
31

İNDİRME
5

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
KÜRESEL İKLIM DEĞIŞIKLIĞININ OLUMSUZ ETKILERINE KARŞI ÜMITVAR BAKLAGILLER OLARAK MÜRDÜMÜK (LATHYRUS SATIVUS L.) VE BURÇAK (VICIA ERVILIA L.)’IN ÖNEMI

2019 - Mehmet ARSLAN - https://doi.org/10.25308/aduziraat.452077

Özet:Bu derlemenin amacı küresel iklim değişikliği tehdidi koşullarında, gıda güvenliği açısından ümitvar bitkiler olan mürdümük ve burçak hakkında bilgi vermektir. İklim değişikliği gıda kullanımı, gıdaya erişebilmek, gıdayı işlemek ve gıda sistemindeki devamlılık gibi konuları kapsayan gıda güvenliğini ciddi şekilde etkilemektedir. Çevre ve gıda güvenliğine olan ilginin artmasıyla birlikte, ekstrem çevre ve iklim koşullarına adapte olabilecek umut veren bitkilerin önemi her zamankinden daha da artmaktadır. Mürdümük (Lathyrus sativus) ve burçak (Vicia ervilia) iklim değişikliği ve gıda güvenliğine karşı potansiyel alternatif olan iki ümitvar baklagillerdir. Her iki bitki türü de kuraklık, tuzluluk ve sel baskını gibi ekstrem çevre koşullarına toleranslıdır. Mürdümük kurak alanların ihmal edilmiş bitkisi olarak bilinmekte ve cansız (abiyotik) stres faktörlerinin etkisi altında bile iyi düzeyde ürün bitki verebilmektedir. Burçak ise kısa, gür ve çalı tipi gelişme özelliği ile Akdeniz iklim kuşağında yem bitkisi olarak değerlendirilmektedir. 

Anahtar Kelime:küresel iklim değişikliği, baklagil, mürdümük, burçak

Bu Yayına Atıf Yapanlar