Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 28
 İndirme 6
How Tiered English Instruction Affects Reading Comprehension Of Thai Students In Mixed-ability Efl Classrooms
2020
Yazar:  
Özet:

One challenge teachers have when teaching mixed-ability classrooms is ensuring that each student is appropriately supported and challenged based on their current ability. Tiering is an instructional strategy proposed in the Differentiated Instruction approach to address this issue. This article explores how an English reading course that tiered the content, process, and product affected the reading comprehension of ninth grade EFL students. The three elements were tiered to serve three groups of students—basic, grade-level, and advanced. Two parallel pretest and posttest were used to collect the data. The positive effects of the tiered instruction on the students’ reading comprehension in this study suggest further implementation of tiered instruction in other EFL classrooms. Further research should explore how tiered instruction functions with different learner demographics and in other language skill settings.

Anahtar Kelimeler:

Null
2020
Yazar:  
Özet:

null

0
2020
Yazar:  

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler