Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 9
 İndirme 1
The Impact Of Reciprocal Teaching On Pre-service English-as-a-foreign-language Teachers’ Reading Comprehension Skills
2021
Yazar:  
Özet:

This quasi-experimental study explored the impact of a seven-week intervention in reciprocal teaching (RT) on improving pre-service English-as-a-foreign-language (EFL) teachers’ (PSEFLTs) reading comprehension skills. The experimental group (N = 56) were subjected to an intervention designed to help them understand and apply the steps in RT while the control group (N = 53) attended to reading classes taught conventionally. Data was collected from a pre-reading test administered prior to the commencement and a post-reading test administered following the intervention, and a semi-structured interview. The findings revealed there was no statistically significant difference in experimental and control participants’ reading comprehension skills in the pre-reading test; nevertheless, the experimental group outperformed the control group in the post-reading test. Analysis of the qualitative data demonstrated the PSEFLTs viewed the RT intervention as effective in developing their reading comprehension skills and would implement it in their future teaching.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler