Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 35
Transformation Of Theoretic Aspects Of Accounting Under The Impact Of Information Technologies
2012
Yazar:  
Özet:

Basing on results of the conducted critical estimation of existent accounting principles under computer systems functioning, it is possible to suggest their regrouping into three groups of fundamental presentations. The principle of periodicity in the consequence of that on condition of functioning of computerized accounting system (CAS) the information on financial and economic activity of an enterprise (organization) is available not only within the reporting period but also under the requirement in any interval of time, must be moved from the group of "Principles-conditions" to "Principles-recommendations”. Under conditions of the sustainable CAS functioning in the informational environment of management system the accounting subsystem is getting certain attributes of informational technologies which it is suggested to identify in the certain group of principles of accounting provision

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler