Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 19
 İndirme 10
Exploaration On The Of Industry-university Cooperation In Animation Education
2014
Yazar:  
Özet:

Cooperative education model is one kind of effective patterns to raise the practical ability talent in university. This kind of pattern enables teachers to obtain the practical work experience. It is advantage in sharpening students’ innovation ability, strengthening their choosing profession competitive power. To animation professional talents education, quality of practice teaching is very important. In Universities, animation department mainly educate talents engaged in animation industry, such as director, animator, scripter. The cultivation of students` practical ability is the main feature of Animation program. The government should appear the persistent effect mechanism as soon as possible to advance cooperative education with steady steps, establish the control system and make it clear the responsibilities and status of both sides of the cooperation. University must strengthen to student`s education for all-around development and occupation career guidance.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler