Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 47
 İndirme 30
Exploring The Factors Affecting Purchase Intention In Music Industry
2016
Yazar:  
Özet:

The purpose of this study is to analyze the factors, ethical behavior, product involvement, attitude, perceived sacrifice, and perceived benefit, impact on purchase intention in music industry. A model is constructed and tested empirically. A sample of 255 individuals are collected and a multi-item questionnaire is used. It is found that purchase intention is relatively low for both CD/DVD and digital music whereas illegal downloading is perceived as an acceptable behavior in the society. The proposed factors are found to explain the purchase intention models in a variety of combinations depending on the music media purchased. Managers in music industry can make use of the findings and the results of this study in order to improve their business and revenue models.Keywords: Ethical Behavior, Information Systems, Music Downloading, Perceived Benefit, Perceived Sacrifice, Purchase Intention

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler