Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 8
 İndirme 1
Self-Efficacy, State Anxiety, and Motivation during Mandatory Combative Training
2011
Dergi:  
Pamukkale Spor Bilimleri Dergisi
Yazar:  
Özet:

U.S. Army soldiers (n = 52) attending Instructor Combative Training (ICT) courses at two military installations in the US were examined before, during and at the end  of the course on self-defense efficacy (SDE), teaching combatives self-efficacy (TCSE), combatives state anxiety (CSA), and motivation. In a quasi-experimental design, a cognitive-behavioral coping intervention targeting combative anxiety was implemented. Two classes (n = 32) constituted the interventions and one class as a control group (n = 20). RM ANOVAs revealed a significant increase in SDE and TCSE across the course for the experimental groups. Specifically, the intervention group soldiers scored lower in CSA during high anxiety driven events and higher in motivation than the control group soldiers along the course progression. The results provide preliminary evidence that a combatives anxiety coping strategy can influence SDE, TCSE, CSA, and motivation during mandatory psychologically demanding training.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


Pamukkale Spor Bilimleri Dergisi

Alan :   Spor Bilimleri

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 326
Atıf : 878
Pamukkale Spor Bilimleri Dergisi