Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
  Atıf Sayısı 1
 Görüntüleme 48
 İndirme 10
Suriyeli Mültecilerin Etkileri Kapsamında Ürdün’de Su Sorunu
2018
Dergi:  
Asia Minor Studies
Yazar:  
Özet:

Bu çalışmada Ürdün’deki su sıkıntısı ve özellikle mültecilerin bu duruma etkisi değerlendirilmiştir. Ürdün’deki su kaynaklarının yetersizliği ele alınmış ve suyun korunmasının önemi vurgulanmıştır. Sürdürülebilir etkin bir su yönetiminin, mülteci sayısı ve olası göç akışını göz ardı etmeden mümkün olacağı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan değerlendirmeler, yaşanan su sıkıntısının bölgedeki topluluklar ve devletlerarasındaki çatışmalara neden olabileceği ve Ortadoğu'da işbirliği sağlanmadan su sıkıntısı ve kuraklıkla mücadele sürecinin tamamlanamayacağını göstermiştir. Nüfus artışı ve iklim değişikliği, özellikle bu bölgede, yağışın daha belirsiz ve değişkenliğine neden olduğundan, su kıtlığı önümüzdeki yirmi yıl içinde daha da büyük bir sorun haline geleceği öngörülmektedir. Su miktarı ve kalitesi de sağlık ve çevre üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bu etkilerin alternatif su yönetimi ve verimlilik stratejilerine karşı değerlendirilmesi ve politika maliyetleri ve ekonomik kalkınma konularının ışığında, kıt kaynak kullanımı optimize edilebilir. Ürdün uzun süredir iklim değişikliği, nüfus artışı, çatışmalar ve mülteci krizleri nedeniyle artan su kıtlığı ile karşı karşıyadır. The desert kingdom has one of the lowest levels of water availability in the world and hosts the second largest number of Syrian refugees per person, following Lebanon.Dünyadakidüşük su miktarına sahip olması ile birlikte kişi başına düşençok sayıda Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor olması Ürdün’ün su kaynakları için büyük bir sorun yaratmaktadır.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Dikkat!
Yayınların atıflarını görmek için Sobiad'a Üye Bir Üniversite Ağından erişim sağlamalısınız. Kurumuzun Sobiad'a üye olması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Kampüs Dışı Erişim
Eğer Sobiad Abonesi bir kuruma bağlıysanız kurum dışı erişim için Giriş Yap Panelini kullanabilirsiniz. Kurumsal E-Mail adresiniz ile kolayca üye olup giriş yapabilirsiniz.
Benzer Makaleler
Asia Minor Studies

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 198
Atıf : 349
Asia Minor Studies