Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 12
 İndirme 1
Strategic Leadership Qualities To Enhance The Payment Culture For Municipal Services Within An African Context
2022
Dergi:  
International Review of Management and Marketing
Yazar:  
Özet:

Abstract The purpose of this study was to identify the strategic leadership qualities required of municipal role-players to cultivate a payment culture for municipal services in the North West Province in South Africa. A systematic review and comparative study were conducted to compare the strategic competencies of executives in Canada, the United States of America, and the United Kingdom. These are considered leading countries in service provision. The study proposes that municipalities should be visionary and result-driven, and engage people, while collaborating with relevant stakeholders to achieve desired results. The study further recommends that municipal role players adopt strategic leadership to achieve change through a planning and development process that involves assessing future goals and mapping specific actions. Furthermore, municipalities should achieve their goals through a strategic process of analysis, formulation, implementation, and evaluation, all of which entail a number of constituent tasks.

Anahtar Kelimeler:

2022
Yazar:  
Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


International Review of Management and Marketing

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.233
Atıf : 813
© 2015-2024 Sobiad Atıf Dizini