Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 34
 İndirme 4
Citizen Lawsuit in Environmental Cases
2019
Dergi:  
Lentera Hukum
Yazar:  
Özet:

The citizen law suit is one of the effective alternatives for the environmental law enforcement. The citizen lawsuit in environmental disputes has been regulated in the PPLH Law specifically Article 91 paragraph (1) and the Chief Justice of the Indonesian Supreme Court Number 36/KMA/SK/II/2013 concerning the Implementation of Guidelines for Handling Environmental Cases. However, there are no specific rules governing citizen lawsuits in Indonesia because it’s not widely known in the Indonesian legal system. This paper argues that there are three main constraints to the practice of citizen lawsuits in environmental cases, namely: (1) the absence of legal rules that specifically regulate citizen lawsuits, especially the reading mechanism; (2) lack of understanding of law enforcement officials (especially judges) regarding citizen lawsuits; and (3) lack of environmental-certified judges in Indonesia, especially in regions.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


Lentera Hukum

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 126
Atıf : 13
Lentera Hukum