Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 86
 İndirme 3
The tax system and the tax burden as a factor in the shadow economy
2014
Dergi:  
The Journal of Zhytomyr State Technological University. Series: Economics, Management and Administration
Yazar:  
Özet:

This article describes how Ukrainian shadow economy, which largely hinders social and economic development, creating economic threat. Analyzes the official estimates of the effects of the Ministry of Economy of Ukraine, Ukrainian and foreign experts. Аttention to the factor of the shadow economy of Ukraine, namely the main ones – the tax burden. The article investigates the experience of foreign tax systems, the comparative analysis of rates of taxes and duties and objects of taxation in the Czech Republic, Poland, the United Arab Emirates and Ukraine. The structure of income and expenditure in these sectors of the Ukrainian economy: agriculture, forestry and fishing, wholesale and retail trade, industry as of January 1, 2013 based on the statistical data of the State Statistics Committee of Ukraine. Also proposed ways of reforming the national tax system as a major factor in combating the shadow economy considering studies.

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler
The Journal of Zhytomyr State Technological University. Series: Economics, Management and Administration

Alan :   Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 1.549
Atıf : 1
The Journal of Zhytomyr State Technological University. Series: Economics, Management and Administration