Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
 Görüntüleme 23
 İndirme 7
Notes On Flavius Aetius, “the Last Of The Romans”: A Representation In Historiography
2022
Dergi:  
Journal of Ancient History and Archaeology
Yazar:  
Özet:

In this paper, classical sources of late antiquity, including writers as Olympiodorus, Sidonius Apollinaris and Procopius are being analysed to point out the significance of the Roman general and statesman Flavius Aetius in in historiography fashion. With the sources often being compiled either by pagan bureaucrats or by clergymen, this paper aims to establish the tendency in which the events ascribed to Aetius are presented in the twilight of theological hagiography, hero-worshipping panegyrics and political interests. It shall be attempted to address the impact of classical writers mostly determinist evaluation of Aetius and the fate of the Roman Empire onto later, secondary sources of the 18th, 19th and early 20th century. Considering the later literature, we might state that Aetius representation is more or less typical for his age with factual information lacking and being replaced with moralistic and partially metaphysical descriptions. 

Anahtar Kelimeler:

Atıf Yapanlar
Bilgi: Bu yayına herhangi bir atıf yapılmamıştır.
Benzer Makaleler


Journal of Ancient History and Archaeology

Dergi Türü :   Uluslararası

Metrikler
Makale : 392
Atıf : 45
2022 Impact/Etki : null
Journal of Ancient History and Archaeology