ALKÜ Fen Bilimleri Dergisi

ALKÜ Fen Bilimleri Dergisi

Yüksek Katlı Yapının Sarsma Tablası Üzerinde Deprem Performansının İncelenmesi

Yazarlar: Elif AĞCAKOCA

Cilt 1 , Sayı 3 , 2019 , Sayfalar 132 - 143

Konular:Mühendislik

Anahtar Kelimeler:Yüksek katlı yapılar,Sarsma tablası,Dinamik analiz

Özet: Yerkabuğu içinde oluşan kırılmalar nedeniyle ortaya çıkan deprem titreşimleri, dalgalar halinde yayılarak binaları etkilemektedir. Binalar özellikle tasarım aşamasında, etkileneceği deprem titreşimlerini karşılayacak performansa sahip olacak şekilde tasarlanmalıdır. Teknolojideki ilerlemeler sayesinde, mevcut ya da üretilmiş deprem kayıtları kullanılarak, yapıların deprem sırasında göstereceği performans gözlemlenebilmektedir. Çalışmamızda balsa ağacından yapılan 30 katlı bina, sarsma tablasına yerleştirilerek, mevcut deprem kayıtları kullanılarak, yapının gösterdiği performans bulunmuştur. Binanınüst katına yerleştirilen ivme ölçerden elde edilen ivme kayıtları yardımı ile binada oluşan çatı ivme ve deplasman değerlerini hesaplanmıştır. Ayrıca yapılan bu deneysel çalışma, Sap2000 sonlu eleman programında zaman tanım alanında hesap kullanılarak, nümerik analizi yapılmıştır. Nümerik analiz ve deneysel çalışma sonuçlarından elde edilen tepe ivme, hız ve yer değiştirme değerleri kıyaslanmıştır. Yapılan kıyaslama sonucunda, oluşturulan sonlu eleman modelinin deneysel model davranışını yaklaşık olarak doğru tespit edildiği anlaşılmıştır.


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Sonuçların tamamını görmek için Asos İndeks'e üye bir üniversite ağından erişim sağlamalısınız. Kurumunuzun üye olması veya kurumunuza ücretsiz deneme erişimi sağlanması için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişim kurabilirsiniz.
Dergi editörleri editör girişini kullanarak sisteme giriş yapabilirler. Editör girişi için tıklayınız.

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2019, title={Yüksek Katlı Yapının Sarsma Tablası Üzerinde Deprem Performansının İncelenmesi}, volume={1}, number={3}, publisher={ALKÜ Fen Bilimleri Dergisi}, author={Elif AĞCAKOCA}, year={2019}, pages={132–143} }
APA
KOPYALA
Elif AĞCAKOCA. (2019). Yüksek Katlı Yapının Sarsma Tablası Üzerinde Deprem Performansının İncelenmesi (Vol. 1, pp. 132–143). Vol. 1, pp. 132–143. ALKÜ Fen Bilimleri Dergisi.
MLA
KOPYALA
Elif AĞCAKOCA. Yüksek Katlı Yapının Sarsma Tablası Üzerinde Deprem Performansının İncelenmesi. no. 3, ALKÜ Fen Bilimleri Dergisi, 2019, pp. 132–43.