Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi

Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi

HUKUKİ POZİTİVİZM VE KANUNİ POZİTİVİZM: Hukuki pozitivizmin doğal hukuksal savunması üzerine düşünceler

Yazarlar: Alessandro BARATTA

Cilt 2 , Sayı 2 , 2020 , Sayfalar 321 - 342

Konular:Hukuk

Anahtar Kelimeler:Hukuki pozitivizm,Kanuni pozitivizm,Doğal hukuk

Özet: Hukuki pozitivizm tartışması bugün ellili yıllara kıyasla daha sakin ve objektif bir düzlemde sürmektedir. Çünkü birinci dünya savaşı sonrası ortamın, tinsel iklimi uzun zaman önce atlatılmış görünüyor. Bu, her hukuk teorisinin her yönü anlık politik tutkulara dönüşen ve yakın geçmişin olaylarının ahlaki bir yargıya evrildiği bir tinsel iklimdir1. Bu iklimde hukuk düşüncesinin ve ideolojik koşulların köküne inerek hukuk ideolojisinin incelikli bir eleştirisini yapan hukuk düşüncesine ait kültür tarihinin içsel eleştirisine olumlu bir eğilim gelişir. Bu eğilimde ve objektif ve geri çevrilemez bir çelişki üzerine sakin ve nesnel bir tartışmada benzer eğilimi görmemiz gerekir: Doğal hukuk ya da hukuki pozitivizm. (Girişten)


ATIFLAR
Atıf Yapan Eserler
Henüz Atıf Yapılmamıştır

KAYNAK GÖSTER
BibTex
KOPYALA
@article{2020, title={HUKUKİ POZİTİVİZM VE KANUNİ POZİTİVİZM: Hukuki pozitivizmin doğal hukuksal savunması üzerine düşünceler}, volume={2}, number={321–342}, publisher={Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi}, author={Alessandro BARATTA}, year={2020} }
APA
KOPYALA
Alessandro BARATTA. (2020). HUKUKİ POZİTİVİZM VE KANUNİ POZİTİVİZM: Hukuki pozitivizmin doğal hukuksal savunması üzerine düşünceler (Vol. 2). Vol. 2. Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi.
MLA
KOPYALA
Alessandro BARATTA. HUKUKİ POZİTİVİZM VE KANUNİ POZİTİVİZM: Hukuki Pozitivizmin Doğal Hukuksal Savunması Üzerine Düşünceler. no. 321–342, Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi, 2020.