Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
6

İNDİRME
7

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
SANAT-EDEBİYATTA “YALAN”IN YERİ VE DEĞERİ ÜZERİNE

2015 - Mehmet Samsakçı -

Özet:Hayatı ve insanı bir bütün olarak almayı, anlatmayı, işlemeyi, bazen değiştirmeği, gerektiğinde ona yön vermeği; her türlü his, fikir ve kavramı kuşatmayı gaye edinen bir sanat olarak edebiyat yalan kavramıyla daima ilişki içinde olmuştur. Hatta bizzat edebiyatçıların itiraf ve araştırmacıların ifade ettiği şekliyle edebiyat bir “yalanlar manzumesidir”. Bu çalışmada sanatın, edebiyatın, özellikle de romanın yalanla ilgi ve ilişkisi, teorik ve kurgusal metinler etrafında tartışılmıştır. Dönemlerine ve sonrasına damgalarını vurmuş yerli-yabancı sanat ve düşünce adamlarının yalanı sanat ve edebiyatla nasıl ilişkilendirdikleri üzerinde durulmuş, edebiyatın yalanla olan ilgisi ortaya konmaya çalışılmıştır.

Anahtar Kelime:Sanat, edebiyat, şiir, roman, yalan.

Bu Yayına Atıf Yapanlar