Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
18

İNDİRME
13

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
KRİPTO PARALARDA TAKVİM ANOMALİLERİ

2019 - Ayşegül ÇİMEN - https://doi.org/10.29228/TurkishStudies.30274

Özet:Etkin Piyasa Hipotezi'ne göre, piyasalar tüm mevcut bilgileri yatırımcılara yansıtmaktadır. Bu sebeple, yatırımcıların yatırımlarından anormal getiri elde etme şansları yoktur. Bu noktada, Etkin Piyasa Hipotezi, takvim anomalileriyle çelişmektedir. Finansal piyasalardaki en önemli yeniliklerden ve teknolojik gelişmelerden biri Bitcoin'in alım- satımının başlamasıdır. Bitcoin ve blockchain sektörü 2008 yılında tanıtıldı (Nakamoto, 2008). İlk kripto para birimi olan Bitcoin’in piyasaya sunulmasından bu yana finansal piyasalardaki kripto paraların sayısı hızla artmıştır. Yatırımcıların kripto paralar konusundaki farkındalığı da artmış ve bu finansal araçların hem bireysel hem de kurumsal yatırımcı portföylerindeki payı artmaktadır. Takvim anomalileri ile ilgili farklı sermaye piyasalarında, farklı zaman dilimlerinde yapılan birçok çalışma bulunmaktadır. Fakat, yeni bir finansal araç olması nedeniyle kripto para piyasasında takvim anomalilerini analiz eden çalışma sayısı sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı literatürdeki boşluğu, 1 Ocak 2015 ve 31 Mayıs 2019 dönemlerinde kripto para piyasasında ay dönümü etkisi ve ayın günü etkisini ampirik olarak analiz ederek doldurmaktadır. Ay dönümü etkisi ve ayın günü etkisi için kukla değişkenler kullanılmaktadır. Ampirik analiz için kripto para endeksi (CCI30) ve kripto paralardan Bitcoin ve Litecoin kullanılmıştır. Ampirik analizin bulguları, kripto para endeksinde (CCI 30) ve Litecoin’de ay dönümü etkisinin % 10 anlamlılık düzeyinde pozitif olduğunu kanıtlamaktadır. Bitcoin için katsayı da pozitiftir ancak istatistiksel olarak anlamlı değildir. Her ne kadar Kripto Para Endeksi (CCI) için ay dönümü etkisi mevcut olsa da ayın günü etkisi bulunmamaktadır.

Anahtar Kelime: Keywords: Efficient Market Hypothesis, Cryptocurrency, Turn of the Month Effect

Bu Yayına Atıf Yapanlar