Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
34

İNDİRME
26

SESLİ DİNLEME
2
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
MOBIL UYGULAMALAR ILE KELIME ÖĞRETIMI KONUSUNDA KAPSAMLI BIR LITERATÜR TARAMASI

2018 - Özgür ÇELİK,Fatih YAVUZ -

Özet:Smartphones have turned out to be in the centre of human life covering all fields. They can be assumed as an indispensable part of our lives and furthermore they can be symbolized as a new body part of human beings. The reflections of this phenomenon in education was inevitable and smartphones have been successfully implemented into the education, especially language instruction. Mobile applications, which act as the main tools in the integration of smartphones into language instruction, have been used for various educational purposes from grammar, vocabulary, reading, listening speaking instruction to classroom management, measurement and evaluation. Among all, vocabulary apps outnumber other skill-based apps because the functionality and facilities of mobile apps can be effectively used in vocabulary instruction. In this study, a review on vocabulary instruction and Mobile Assisted Language Learning is presented along with an extensive theoretical background. 

Anahtar Kelime:vocabulary instruction, mobile applications, MALL, smartphones

Bu Yayına Atıf Yapanlar