Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
24

İNDİRME
13

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
LINGUISTIC STUDIES ON TWEETS GATHERED FROM MUĞLA REGION: A PRELIMINARY STUDY

2016 - Feriştah DALKILIÇ,Enis KARAARSLAN,Ali HÜRRİYETOĞLU,Enis KARAARSLAN,Ali HÜRRİYETOĞLU -

Özet:Citizens or visitors of a city can supply significant information with their social media posts by using mobile devices. These data can give information about complaints, touristic attractions, emergency situations etc. Social media analysis will be beneficial for smart city and smart management concept. This study is a first attempt to analyze and understand this touristic Muğla region by using social media. During this study, a sample dataset is formed by collecting the tweets that were sent from the Muğla region. Linguistic studies are implemented in tweets which are in Turkish language. Various techniques, statistical language and characteristics are used. Preliminary study revealed main topics about the region, user and hashtag types. We consider this analysis as a first step to a more detailed and complete study for this region. Keywords: social media analysis, tweet, smart city, crowd sensing

Bu Yayına Atıf Yapanlar