Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
57

İNDİRME
37

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
KRIPTO PARA FIYATLARININ KLASIK VE YAPAY SINIR AĞI MODELLERI ILE TAHMINI

2019 - Serkan Aras - https://doi.org/10.36543/kauiibfd.2019.026

Özet:Günümüzde kripto para birimlerinin önemi gittikçe artmaktadır. Kripto para birimleri sanal oyun platformlarında kullanılırken, şu an pek çok kurum ve kuruluş tarafından ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Güvenlik risklerine karşı blockchain (Blok Zinciri) adı verilen algoritması ile üretimi sağlanmaktadır. Kripto para fiyatlarının doğru olarak tahmin edilmesi yatırımcı ve karar vericiler açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma kapsamındaçok kullanılan dört kripto para birimine (Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin) ait fiyat değerleri tahmin edilmiştir. Çoklu kırılma testinden yararlanılarak her seriye ait kırılmalar belirlenerek analiz genişletilmiştir. Ele alınan sanal para değerlerini doğru bir şekilde tahmin etmek amacıyla hem klasik zaman serisi modellerinden hem de üç farklı tür yapay sinir ağı modelinden faydalanılmıştır. Ayrıca elde edilen tahminler üzerinde basit birleştirilme teknikleri uygulanmıştır. Rassal yürüyüşün egemen olduğu bu seriler arasından, özellikle işlem hacmi ve bilinilirliğifazla olan Bitcoin sanal parasında rassal yürüyüş modelinden daha iyi sonuçlar elde edildiği gözlemlenmiştir.

Anahtar Kelime:Bitcoin, Zaman Serisi, yapay sinir ağı

Bu Yayına Atıf Yapanlar