Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
250

İNDİRME
49

SESLİ DİNLEME
2
Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
KRIPTO PARA VE TIPLERI, BITCOIN OLGUSU VE MUHASEBESI

2019 - Mehmet Can Yumuşaker - https://doi.org/10.26466/opus.585051

Özet:Çoğu ülkede Sanal para, bitcoin gibi isimlerle adını duyuran kripto paraların işlem hacimleri üst düzey boyutlara ulaştığı görülmüştür. Hatta günümüzde birçok firma ödemelerini  iş çi ücretlerini kripto paralarla yapmaktadır.Bu paraların bir çok avantajının olması yanında bir takım dezavantajlarının olduğu görülmüştür. Kripto paralar hukuki anlamda kabul görmüş olmasa da yüksek kar getiri oranı, kolay transfer edilmesi, işlem çok az olması gibi sebeplerle işletmeleri hayran bırakan bir yatırım aracına dönüştürmüştür. Günümüzde Ticari işletmeler kripto paralarla tediyeişlemleri borçlanma işlemleri veya tahsilatlarını gerçekleştirebilmekte olup ayrıca kur getirisinden extra yararlanmak sebebiyle kripto paralara çok sık yatırım yaptıkları görülmektedir. Ayrıca bu paraların piyasada bir çok modeli olması ve bu paraların kendine has bir borsası vardır. Very madenciliği yapılmasada aynı borsadaki gibi arz talep dengesine bağlı olarak kar getirisi elde etmek mümkündür. Bu çalışmanın amacı sanal paralar ve bitcoin özelinde tüm kripto paraların nasıl çalıştığı ve bu paraların özellikleri hakkında bilgi verip Türkiye’de Bitcoin ile yapılan ticari işlemlerinin muhasebeleştirilmesi hakkında değerlendirmelerde bulunmaktır.

Anahtar Kelime:Kriptografi, Kripto Para Birimleri, Bitcoin, Kripto Para Muhasebesi

Bu Yayına Atıf Yapanlar