Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
23

İNDİRME
10

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
GENETIC VARIATION OF TOR TAMBROIDES (BLEEKER, 1854) ALONG BATANG TARUSAN RIVER, WEST SUMATERA: IMPLICATIONS FOR STOCK IDENTIFICATION

2015 - Arif Wibowo, Siswanta Kaban - https://doi.org/10.15578/ifrj.21.2.2015.61-66

Özet: Mahseer (Tor tambroides, Bleeker, 1854) is an important consumption fish species in the Batang Tarusan River, located in the West Sumatera, Indonesia. In this study the CO1 of mtDNA sequence data were used to investigate genetic variability within and between populations of mahseer. Twenty four tissue samples were collected for genetic analysis in the Batang Tarusan River. Genetic analysis revealed two different haplotypes were existed. The overall nucleotide and haplotype variability were low in all sampling sites. Hierarchical AMOVA analysis showed that mahseer populations form a single panmictic population with low FST= 0.02794; p = 0.418 and high gene flow among population sampling. Corroborated result by genetic analysis; there is a strong argument suggesting that the populations could be treated as a single stock unit.

Anahtar Kelime: Tor tambroides mitochondrial DNA CO1 stock Batang Tarusan River

Bu Yayına Atıf Yapanlar