Kullanım Kılavuzu
Neden sadece 3 sonuç görüntüleyebiliyorum?
Sadece üye olan kurumların ağından bağlandığınız da tüm sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Üye olmayan kurumlar için kurum yetkililerinin başvurması durumunda 1 aylık ücretsiz deneme sürümü açmaktayız.
Benim olmayan çok sonuç geliyor?
Birçok kaynakça da atıflar "Soyad, İ" olarak gösterildiği için özellikle Soyad ve isminin baş harfi aynı olan akademisyenlerin atıfları zaman zaman karışabilmektedir. Bu sorun tüm dünyadaki atıf dizinlerinin sıkça karşılaştığı bir sorundur.
Sadece ilgili makaleme yapılan atıfları nasıl görebilirim?
Makalenizin ismini arattıktan sonra detaylar kısmına bastığınız anda seçtiğiniz makaleye yapılan atıfları görebilirsiniz.
GÖRÜNTÜLEME
36

İNDİRME
18

Eseri Dinleyin
Alıntı Yap
Paylaş
MULTI-CHANNEL MARINE SEISMIC SURVEY AND PRELIMINARY RESULTS OFF-SHORE KARABURUN RIDGE (WESTERN SIGACIK GULF-AEGEAN SEA)

2019 - Savaş GÜRÇAY,Günay ÇİFÇİ - https://doi.org/10.26900/jsp.3.024

Özet:Sıgacık Gulf is located south of Izmir (West Anatolia), the third crowded city of Turkey. The gulf is restricted by two important ridges on land from west to east, Karaburun Ridge and Seferihisar Ridge, respectively. Recent geological and geophysical studies suggested that these ridges are dominated by active strike-slip faults both on land and off-shore. This manuscript presents the results of the high resolution multi-channel seismic reflection survey which carried out onboard K. Piri Reis, research vessel of Dokuz Eylül University, off-shore Karaburun Ridge (Aegean Sea) and surroundings in August-2005. Two main seismic units, lower unit and upper unit, were determined on seismic sections besides the active faults, buried faults and buried folds.

Anahtar Kelime:Multi-channel seismic reflection, Karaburun Ridge, active faults

Bu Yayına Atıf Yapanlar